korg pa com

info o Pa aranzeroch

forum sk

korg midi

korg mp3

korg voice

sample wav

styly

mp3 podklady

download

poradenstvo

rady a navody

sluzby

obrazky

spat na prvu

 

 

Steinberg Cubase SE 3

 

Softvér Cubase nemeckej spoločnosti Steinberg má medzi producentmi slušné renomé. Jedná sa o kompletné „virtuálne štúdio“, často používané aj v profesionálnych podmienkach. Na nasledovnú recenziu je pripravená verzia Cubase SE 3 a podľa produktovej hierarchie ide o najnižšiu z troch verzií tohto produktu (nasleduje verzia SL a najvyššia SX). Znamená to, že oproti svojim väčším súrodencom je funkčne okresaná, čo sa ale snaží vyvážiť cenou. Pozrime sa teda, či má čo ponúknuť.

 

V balení je okrem DVD s programom základný manuál v troch rečiach, bohužiaľ slovenčina alebo čeština chýba. Tento manuál je ale veľmi dobre napísaný a hovorí a vysvetľuje veci, ktoré sú často zabúdané alebo ponechané ako „samozrejmé“. Plný „Operation manual“ je spustiteľný priamo v programe ako dokument. Ako posledný sa v balení nachádza hardvérový USB kľúč, ktorý slúži ako ochrana proti nelegálnemu použitiu softvéru.

 

Inštalácia prebehla bez akýchkoľvek problémov, tak isto ako prvé spustenie. Aj keď ide o najmenšieho z rodiny, už na pohľad vyzerá pracovné prostredie profesionálne. Možno mohlo byť trošku strohejšie, ale veľmi rýchlo som si zvykol. Ten, kto podobný softvér ešte nepoužíval, určite po chvíli tápania siahne po manuáli, pretože je veľa možností, kde sa stratiť.

Prvou úlohou je správne nastavenie zvukovej karty. Všetky potrebné teoretické informácie sú napísané v tlačenom manuáli, takže začiatočník sa dozvie, prečo je napríklad dôležitá nízka latencia a ako ju dosiahnuť, či o optimalizácii výkonu počítača. Odporúčaná je samozrejme zvuková karta s podporou ASIO (Cubase podporuje najnovšie ASIO 2.3) driverov, pri teste som použil externú USB zvukovú kartu M-Audio Fast Track Pro. Testoval som na notebooku HP nx6125 – AMD Turion 64 2,2 GHz 1 MB cache, 1 GB RAM.

Keďže je Cubase kompletný program na produkciu hudby, zaujímalo ma jeho funkčné vybavenie. Pracuje s 32 bitovým audio enginom, podporuje nahrávanie max. 24bit 96KHz, ponúka prácu s neobmedzeným množstvom audio a MIDI stôp. Je možné vložiť priamo maximálne 16 VST nástrojov, každá audio stopa má možnosť štyroch insert efektov a ôsmich zdieľaných send efektov. Tieto množstvá považujem za dostačujúce pri väčšine projektov a práca je defacto obmedzená iba výkonom počítača. Podporované je aj ReWire rozhranie pre prepojenie s iným hudobným softvérom.

 

Hlavné okno programu zobrazuje celý projekt v časovej osi, jednotlivé stopy sú poukladané pod sebou. Ide o princíp práce, ktorý je zaužívaný a overený časom. Vľavo sa editujú parametre jednotlivých stôp, vpravo ich obsah a automatizácia. Po dvojkliku na zvukovú stopu, sa táto otvorí v jednoduchom sample editore pre ďalšiu podrobnejšiu prácu, MIDI stopa sa zobrazí v key editore. Nepostrádateľný je mixer, ktorý sprehľadní prácu s pomermi jednotlivých stôp. Tieto štyri okná sú základ, v ktorom sa človek pohybuje. Vnútorná logika je rýchlo pochopiteľná, ale pre detailnú prácu treba chvíľu za programom presedieť a „učiť sa“. Rýchlosť práce je však výborná, aj vďaka intuitívnemu výberu vhodných nástrojov pomocou pravého tlačítka, klávesových odkazov, či využívania tlačidiel control-alt-shift. Nenarazil som na nejaké medze, ktoré by mi stáli v samotnej práci, či editácii projektu.

Cubase ponúka aj základné nástrojové a efektové vybavenie. Z nástrojov ide o bicí modul LM-7, virtuálnu basgitaru VB-1 a klavírny Universal sound module. Výber to nie je veľký a ani zvuková kvalita nie je na špičkovej úrovni, takže jednoznačne odporúčam siahnuť po externých nástrojoch. Netreba očakávať sampler, slicer, synthy, či podobné nástroje – stále rozprávame o „lacnom“ softvéri. Efektov je už väčšie množstvo – sú rozdelené do skupín delay, distortion, dynamics, filter, modulation, other, restoration, reverb, čiže v podstate všetky základné efekty pre prácu s audio signálom. Sú použiteľnejšie ako vstavané nástroje, no ich kvalita nedosahuje úroveň špičkových efektov, aj keď sa dá ohodnotiť ako postačujúca. Nový užívateľ sa ich pomocou aj jednoducho naučí prácu s efektmi a to, čo ktorý typ efektu vlastne robí. No na serióznu prácu odporúčam použiť kvalitnejšie ekvivalenty, je možné využiť aj efekty štandardu DirectX. Mne osobne napríklad chýbal frekvenčný analyzér. Každá stopa má vlastný 4-band parametrický ekvalizér.

Práca s MIDI stopami a MIDI dátami je bezproblémová, tu nie je čo vytknúť. Je možné pracovať aj s notovým zápisom, čo je v tejto cenovej relácii potešiteľné pre tých, ktorí majú hudobnú teóriu v malíčku a preferujú tento klasický spôsob práce – a takýchto užívateľov je veľa. Výborná je funkcia random, ktorá dovoľuje „rozhodenie“ jednotlivých parametrov MIDI nôt (začiatok, dĺžka, hlasitosť, ...), takže nič už nemusí znieť „strojovo“ a napríklad bicí rytmus môže dostať ten správny „feel“. Práca s audio stopami je takisto príjemná, sample editor má základné procesy pre prácu (fade in/out, normalize, reverse, ...), ktoré vo väčšine prípadov stačia, ale pre detailnejšiu prácu sa hodí softvér priamo na to určený. Audio sample je možné strihať, či aplikovať procesy len na ich časť. Je možné priamo importovať audio súbory vo formátoch wav, aif, rex, soud designer, mp3, ogg, wma.

Nahrávanie je bezproblémové, pokiaľ je správne nastavená zvuková karta. Podporuje direct-monitoring. Množstvo nahrávaných stôp je obmedzené iba výkonom počítača. Kompenzovanie vzniknutej latencie je iba automatické, ak ho podporuje ASIO driver.

Možnosti automatizácie sú široké, pre každú stopu je možné automatizovať všetky dostupné parametre naraz, no len v jednej stope, takže naraz sa dá pracovať len s jedným parametrom, následne treba prepnúť na druhý atď. Ocenil by som možnosť, aby som na jednej obrazovke videl všetky editované parametre, pretože je veľmi jednoduché zabudnúť, že som editoval, keď to priamo nevidím.

Do Cubase možno importovať aj video vo formátoch avi, quick time, či mpeg, takže nie je problém spraviť synchronizovanú dabingovú stopu, či iný podklad pre obraz. Nie je však už možné video s touto audio stopou exportovať, na to treba použiť špecializovaný program.

Prácu sprehľadňujú a urýchľujú ešte niektoré užitočné doplnky, spomeniem napríklad Pool, ktorý zobrazuje všetky audio a video súbory použité v projekte, či merač záťaže CPU a harddisku.

Ešte sa vrátim k hardvérovému kľúču. Má totiž svoje výhody aj nevýhody. Výhodou je, že produkt netreba registrovať cez internet, ako to vyžaduje dnes veľa podobných softvérov, netreba sa nikam prihlasovať, netreba si pamätať sériové číslo a pod. Nevýhodou je, že obsadí jeden USB port a je možné ho stratiť, čo znamená znefunkčnenie softvéru. Neviem, na ktorú stranu sa prikloniť, ale ťahá ma to smerom k aktivácii – predsa len, z hardvérového kľúča si neviem spraviť kópiu, na rozdiel od inštalačného cd/dvd.

Záver:

Cubase SE 3 je plnohodnotné prostredie na tvorbu hudby. Naschvál píšem pojem prostredie, pretože je potrebné dovybaviť ho vhodnými nástrojmi. Ak sa tak stane, v tom prípade ponúka naozaj veľa, aj pokročilých funkcií. Vhodné do domáceho alebo malého štúdia, kam sa výborne zmestí aj cenou, ktorá plne vyváži mierne obmedzenú funkčnosť. Značka Steinberg a jej produkt Cubase majú už vytvorené svoje meno a SE 3 ho nekazí – poskytuje prostredie s „klasickým“ štýlom práce. Práca je preto rýchla, intuitívna. No neviem, do akej miery takéto prostredie podporuje kreativitu – všetko je síce na svojom mieste, ale užívateľ si musí všetko „vyrobiť“ sám – napríklad appergiator, či jednoduchý random na parametre by som ocenil. Pri testovaní sa choval úplne stabilne, bez nepredvídaných udalostí.

Klady:

Zápory:

Minimálne hardvérové požiadavky:

Optimálne požiadavky: